•    Pompa Kalibrasyonu (Overdispense/Underdispense)
  •    Sezonsal Kesafet Farklarıwarren-rogers-tank-illustration_blue_2
  •    Buharlaşma
  •    Tank Kaçakları
  •    Ürün Hattı Kaçakları
  •    Dolum Hattı Kaçakları
  •    Tank Menhol İçi Kaçakları
  •    Pompa Altı Kaçakları
  •    Hırsızlık

 

Pompa Kalibrasyonu (Overdispense/Underdispense)

İstatistiksel envanter kontrolünün kayıp/kazanca neden olabilecek durumları araştırırken şüphelendiği konulardan bir tanesi de pompa ölçek ayarlarındaki sapmalardır. Bir tankın trendi eğer kazanç yönünde bir eğilim gösteriyorsa ve tankın içine bir giriş olmadığı ispatlanmış ise bunun sebebi sadece ve sadece pompaların son kullanıcıya verilmesi gerekenden daha az oranda yakıt verilmesidir. Bu durum “Underdispense” olarak isimlendirilir. Tam tersi durum yani pompaların son kullanıcıya verilmesi gerekenden daha fazla oranda yakıt verilmesidir ki kayıp eğilimi olarak karşımıza çıkar. Bu durum “Overdispense” olarak isimlendirilir. İki durumda da devlet regülasyonunda ±%0.5 limitlerinde bayilere müsamaha gösterilmektedir. Fakat çok önemli bir ayrıntıyı bazı nitelikli bayiler tarafından farkındalık yaratmak için paylaşmak istiyorum. Örneğin günde ortalama 20000 litre satışı olan bir bayinin devletin vermiş olduğu izin sınırları (%0.5) oranında  fazla yakıt verdiğini düşünürsek;

Günlük; 100 litreye kadar kaybı,

Aylık;     3000 litreye kadar kayıp normal karşılanabiliyor.

SIR yöntemindeki hassasiyetin günlük 9 litre (Saatlik 0,38 litre) ve üzerindeki kayıp/kazanç durumları olduğunu düşünürsek yukarıdaki rakamların arasındaki fark gibi, (100 – 9 arasındaki fark gibi) hassas takibin bayi bazında ne kadar anlamlı olabileceğini göstermektedir.

terminal-tanker

Sezonsal Kesafet Farkları

Kesafet akaryakıtın yoğunluğunu ifade etmektedir. Sıvıların ısınmaları durumunda hacminin büyüyeceği ve soğuduğunda da küçüleceği dikkate alınınca satışı litre üzerinden yapılan akaryakıtın sıcaklık değişimlerinden büyük çapta etkileneceği aşikardır. Tankerlere yüklenen akaryakıt, terminallerden çıktıktan sonra istasyona ulaştırılma aşamasında istasyonun terminale uzaklığından ve bu sürede maruz kaldığı sıcaklık değişimlerinden etkilenmektedir. Bu sebeple yaz dönemlerinde akaryakıtın genleştiği yani hacminin arttığı ve kış aylarında da tam tersine hacimsel olarak kayıp yaşandığı yapılan takiplerde, özellikle dolum günlerinde tespit edilebilmektedir.

Gerçek Kayıp/Kazanç