Günümüzde teknolojik ekipmanlar sayesinde aynı anda yüzlerce istasyon SIR – İstatistiksel Envanter Kontrolü yöntemiyle takip edilebilmektedir. İstasyonlarda otomasyon sistemleri bulunmasının zorunlu hale gelmesi ve otomasyonlardan elde edilen verileri destekleyen SIR – İstatistiksel Envanter Kontrolü yazılımları ile istasyonlarda yaşanabilecek sızıntı/kaçak durumları erken tespit edilebilmektedir.

Tank Otomasyon Sistemi

tls350

Anlık, günlük, haftalık veya aylık esasta envanter kontrolü ve istatistiksel envanter kontrolü için gerekli verileri sağlayan, akaryakıt depolama tanklarında depolanan akaryakıt ve tankta bulunabilecek su seviyesi ile akaryakıtın sıcaklığını anlık olarak ölçerek akaryakıt miktarını hesaplayan, tankların otomatik kalibrasyonlarını yapan, tanklara doldurulan ve tanklardan çekilen akaryakıt miktarını hesaplayan, akaryakıt dolum ve çekim işlemlerinin durdurulması yoluyla depolama tanklarında sağlanan durağan şartlarda elle veya otomatik olarak sızıntı tespit etme (test) işlevi de bulunabilen ve verileri bir elektronik ortamda depolayan sistemlerdir.

İstatistiksel Envanter Kontrolü, SIR metodunun istasyon sahiplerine ve işletmecilerine sunduğu en önemli özelliklerden biri de ekstra bir yatırım gerektirmemesidir çünkü tank otomasyon sistemi her istasyonda bulunmaktadır.

SIR – İstatistiksel Envanter Kontrolü Yazılımları (Software)

insite360-software

SIR yazılımları sayesinde tank otomasyonlarının sağladığı veriler istatistiksel metodlar kullanılarak sızıntı tespit edebilmektedir.

SIR – İstatistiksel Envanter Kontrolü Yönteminin Uygulanması İçin Gerekli Ekipmanlar