Bu yazımızda yaşanmış bir olayı sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Tesco Stores Ltd Şirketi, bir kirlilik olayından suçluyu bulunarak, para cezaları ve masraflar dahil olmak üzere 8 milyon avro ceza ödemek zorunda kaldı.

2 – 3 Temmuz 2014 tarihlerinde Tesco’nun işlettiği Haslingden’deki bir benzin istasyonundaki benzin dolum deposundan yaklaşık 23.500 litre benzin toprağa sızdı. Sızıntının 24 saatten fazla devam etmesine izin verilmesi kuşkusuz acil servisler ve olaya katılan diğer profesyonellerin yanı sıra yakınlarda yaşayan ve çalışan insanlara zarar vermesine neden oldu. Yaklaşık 23.500 litrelik kurşunsuz benzin, 29 saatlik bir süre zarfında depodan sızdı ve daha sonra sahada yaklaşık 7.000 litresi geri kazanıldı. Geri kalan kısım ise kanalizasyon sistemine ve yeraltı sularına karıştı.

Yerel Halk ve Çevre Üzerinde Büyük Etkisi Oldu

Petrolün kanalizasyon sistemine karışmasıyla koku birkaç gün boyunca çevredeki evlerde kaldı. Kanalizasyon şebekesinden gelen benzin kokuları nedeniyle insanlar evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Petrolün bir kısmı Langwood Brook’a ve Irwell Nehri’ne karıştı. Önemli bir çevresel etkiye neden olarak balıkları ve diğer doğal hayatı öldürdü. Irwell Nehri’nden alınan numuneler neticesinde 3 mil ileriye kadar yağ tespit edildi. Kirliliğin başladığı noktadan 2,5 mil içinde 40’dan fazla ölü balık ve kahverengi alabalık bulundu. Bir balıkçı Bury’de altı mil ötedeki ölü balığı rapor etti.

 

Çevre Ajansı Çevre Yöneticisi Mark Easedale şunları söyledi:

Bu kirlilik olayı; yerel halk ve çevre üzerinde dramatik olarak olumsuz bir etkiye sebep oldu. Kirlilik olayından bir hafta sonra, Çevre Ajansı görevlileri tarafından yapılan bir araştırmada Langwell Brook’in hemen aşağısındaki Irwell Nehri’ndeki balık popülasyonlarında yaklaşık % 90 düşüş görüldü.

Lancashire İlçe Meclisi ile ortak bir kovuşturma yapıldı ve Tesco Stores Ltd Şirketi, İş ve İş Güvenliği Yasası uyarınca suçlu bulundu.

İl Danışma Kurulu Üyesi ve Ticaret Standartlarından sorumlu Lancashire İlçe Meclisi Başkan Yardımcısı Albert Atkinson, şunları söyledi:

“Bu nispeten yığılmış bir alanda yoğun bir yakıt sızıntısıdır ve potansiyel sonuçları çok açıktır.”

Tesco Stores Ltd. Şirketi, Preston Crown Court’ta sağlık ve güvenlik ücreti için £ 5 milyon, çevresel suç için £ 3 milyon peşin toplam 8 milyon avro cezaya çarptırıldı. Ayrıca Çevre Ajansı’nın maliyetleri için 35.434,30 £ ve Lancashire İlçe Konseyi’ne (yaklaşık) 22,000 £ ödemesi talep edildi.

Yaşanmış Bir Vaka – Akaryakıt Sızıntısı ve Sonuçları